UCC21521
現行
5.7kVrms, 4A/6A dual-channel isolated gate driver w/ dual input, enable, 5V/8V/12V UVLO
現在提供此產品的更新版本
open-in-new 比較替代產品
可直接投入的替代產品,相較於所比較的裝置,具備升級功能
UCC21551 現行 5kVrms, 4A/6A dual-channel isolated gate driver w/ enable, disable, 5V/8V/12V/17V UVLO Next gen P2P refresh
產品詳細資料
SOIC (DW) 16 106.09 mm² 10.3 x 10.3
  • Universal: dual low-side, dual high-side or half-bridge driver
  • Operating temperature range –40 to +125°C
  • Switching parameters:
    • 19-ns typical propagation delay
    • 10-ns minimum pulse width
    • 5-ns maximum delay matching
    • 6-ns maximum pulse-width distortion
  • Common-mode transient immunity (CMTI) greater than 100 V/ns
  • Surge immunity up to 12.8 kV
  • Isolation barrier life >40 years
  • 4-A peak source, 6-A peak sink output
  • TTL and CMOS compatible inputs
  • 3-V to 18-V input VCCI range to interface with both digital and analog controllers
  • Up to 25-V VDD output drive supply
    • 5-V, 8-V, 12-V VDD UVLO options
  • Programmable overlap and dead time
  • Rejects input pulses and noise transients shorter than 5 ns
  • Fast enable for power sequencing
  • Wide body SOIC-16 (DW) package
  • Safety-related certifications:
    • 8000-VPK reinforced isolation per DIN V VDE V 0884-11:2017-01
    • 5700-VRMS Isolation for 1 minute per UL 1577
    • CQC certification per GB4943.1-2011
  • Switching parameters:
    • 10-ns minimum pulse width
    • 5-ns maximum delay matching
  • Surge immunity up to 12.8 kV
The input side is isolated from the two output drivers by a 5.7-kVRMS reinforced isolation barrier, with a minimum of 100-V/ns common-mode transient immunity (CMTI). Internal functional isolation between the two secondary-side drivers allows a working voltage of up to 1500 VDC.
The device accepts VDD supply voltages up to 25 V. A wide input VCCI range from 3 V to 18 V makes the driver suitable for interfacing with both analog and digital controllers. All the supply voltage pins have under voltage lock-out (UVLO) protection.