MSPM33C321A-Q1
- Qualified for automotive applications
- Core
- 160MHz Arm 32-bit Cortex-M33 CPU with TrustZone, FPU, and DSP extensions
- 4kB instruction cache for 0 wait-state execution
- Developed for functional safety applications up to ASIL-B
- Documentation available to aid ISO 26262 system design
- Operating characteristics
- Extended temperature: –40°C up to 125°C
- Wide supply voltage range: 1.71V to 3.6V
- Memories
- Up to 1MB of flash memory with error correction code (ECC)
- Dual-bank with address swap
- 256kB of SRAM with ECC
- EEPROM operations using 32kB high-endurance data flash
- Security
- Global Security Controller (GSC) with dynamic access controls for flash, SRAM, and peripherals
- AES256 hardware accelerator with GCM
- SHA256 hardware accelerator with HMAC
- Public Key Accelerator (PKA)
- 32-bit true random number generator (TRNG)
- High-performance analog peripherals
- Two high-speed 9.4-Msps 12bit analog-to-digital converters (ADCs) with up to 36 external channels
- Two high-speed/low-power comparators (COMP)
- Two externally available 8-bit DACs
- Configurable 1.4V or 2.5V internal shared voltage reference (VREF)
- Integrated temperature & supply monitor
- Optimized low-power modes
- RUN: 207µA/MHz (CoreMark)
- SLEEP: 3.3mA at 32MHz
- STOP: 143µA at 4MHz
- STANDBY: 16µA with CPU execution resume and 64kB SRAM retention
- SHUTDOWN: <100nA with IO wake-up capability
- Optimized digital peripherals
- Two DMA controllers with 16 total channels
- Nine timers support up to 30 PWM channels
- Two 16-bit advanced timers with deadband, fault handling, and complementary pair
- Four 16-bit general-purpose timers
- One 32-bit general-purpose timer
- Two 16-bit general-purpose timer supporting quadrature encoder interface
- One window-watchdog timer
- CRC16/32 module
- Enhanced communication interfaces
- Quad SPI (QSPI) for external memory up to 20Mbytes/s
- Two Controller Area Network (CAN) interfaces support CAN 2.0A/B and CAN-FD
- Three configurable serial interfaces supporting UART (LIN) or I2C (SMBus/PMBus)
- Four configurable serial interfaces supporting UART, I2C, or SPI
- Two dedicated I2C interfaces support up to FM+ (1Mbit/s), SMBus/PMBus
- One dedicated SPI interface
- One dedicated UART interface supporting LIN, IrDA, DALI, Smart Card, Manchester
- Two digital audio interfaces support full duplex I2S and TDM (16-slots)
- VBAT island (auxiliary supply)
- Independent supply with dedicated VBAT pin
- Real-time clock (RTC)
- Three tamper detection IO with timestamp
- Independent watchdog timer (IWDT)
- 32B backup memory
- Clock system
- Internal 32MHz oscillator (SYSOSC)
- Phase-locked loop (PLL)
- Internal 32kHz oscillator (LFOSC)
- External 4 to 48MHz crystal oscillator (HFXT)
- External 32kHz crystal oscillator (LFXT)
- External clock input
- Flexible I/O features
- Up to 93 GPIOs
- Development support
- 2-pin serial wire debug (SWD)
- Package options
- 100-pin LQFP (0.5mm pitch)
- 80-pin LQFP (0.5mm pitch)
- 64-pin LQFP (0.5mm pitch)
- 48-pin VQFN (0.5mm pitch)
- Family members (also see Device Comparison)
- MSPM33C321A: 1MB flash, 256KB SRAM
- MSPM33C3219: 512KB flash, 256KB SRAM
- Development kits and software (also see Tools and Software)
- LaunchPad EVM LP-MSPM33C321A
- MSP Software Development Kit (SDK)
- Automotive qualification
- AEC-Q100 Grade 1 (-40°C to 125°C)
- Planned for ISO21434 certification
MSPM33C32xx microcontrollers (MCUs) are part of the MSP general purpose 32-bit MCU family operating at up to 160MHz based on the Arm Cortex-M33 32-bit core with Arm TrustZone technology, DSP, and FPU. This family of MCUs features flexible communication interfaces, high-performance analog, and security accelerators. The extended temperature range and wide supply voltage range make this family of MCUs suitable for a variety of industrial, enterprise, and personal electronics applications.
技術文件
| 重要文件 | 類型 | 標題 | 格式選項 | 日期 |
|---|---|---|---|---|
| * | User guide | MSPM33 C3-Series 160MHz Microcontrollers Technical Reference Manual | 2025年 12月 17日 | |